Czym są inwertery hybrydowe off-grid

Obecnie coraz częściej mówi się o pozyskiwaniu energii z Odnawialnych Źródeł Energii, czyli w skrócie OZE. Polska w stosunku do innych krajów zachodu ma jeszcze duże zaległości w tej mierze. Niemniej zdecydowanie jest to przyszłość. Sercem instalacji fotowoltaicznej są inwertery, zwane także inaczej falownikami.

Co oznacza określenie off-grid?

Określenie off-grid w przypadku inwerterów oznacza, że jest to urządzenie przystosowane do pracy bez zasilania od dostawcy prądu. Tego typu instalacja, może być zatem zamontowana tam, gdzie nie ma podpisanej umowy na przyłącze energetyczne z dostawcą prądu. Tworzy ona prąd wyłącznie na potrzeby danej sieci zamkniętej, czyli na przykład domu. Zastosowanie inwertera hybrydowego pozwala w tym przypadku na dodatkowe podłączenie magazynu energii, co umożliwi magazynowanie nadmiaru wyprodukowanego prądu przez panele fotowoltaiczne.

Czym jest inwerter?

Inwerter jest to urządzenie, które często jest określane jako serce instalacji PV, czyli fotowoltaicznej. Popularnie często jest określany w branży jako falownik i także pod taką nazwą można go spotkać. Pobiera on prąd stały, który jest produkowany przez instalację fotowoltaiczną i zamienia go na prąd przemienny, czyli taki który normalnie znajduje się w naszych gniazdkach. Dzięki niemu możemy wykorzystywać wyprodukowany prąd do zasilania urządzeń elektrycznych w naszym gospodarstwie domowym. Zobacz inwertery hybrydowe off-grid w sklepie ekowolt.

 

Właściwy dobór inwertera hybrydowego

Niezwykle istotny jest właściwy dobór inwertera hybrydowego. Inwertery posiadają swoje dodatkowe oznaczenia i specyfikacje, które podpowiadają jaka maksymalna moc z paneli może zostać do nich podłączona. Chociaż faktem jest, że zabezpieczenia w urządzeniu pozwalają na drobne przeszacowanie mocy, to jednak nie powinno się o tym decydować samemu, a zdać się na fachowca. Nie zastosowanie się bowiem do zaleceń producenta może skutkować utratą gwarancji na urządzenie. Ponadto niewłaściwy dobór inwertera może sprawić, że zamontowana instalacja fotowoltaiczna nie będzie wydajna w pełni swoich możliwości.

Inwerter hybrydowy — dodatkowe zabezpieczenia

Podczas zakładania i montowania instalacji fotowoltaicznej, której sercem jest inwerter hybrydowy, należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich dodatkowych zabezpieczeń. Dzięki nim w razie nagłego skoku napięcia nie dojdzie do spalenia instalacji. W przypadku instalacji montowanych na inwerterach hybrydowych konieczne jest wykonanie dodatkowego uziemienia instalacji, poza zabezpieczeniami na prąd stały i zmienny. Wynika to z tego, że tego typu instalacja fotowoltaiczna generuje wysokie napięcie.

Dodaj komentarz