Bieżnia treningowa czy trening na dworze?

Bieganie na dworze nie zawsze jest możliwe. Zła pogoda, mróz, deszcz, śnieg. Różne czynniki wpływają na to, że czasami nie chcemy wychodzić na dwór żeby wykonać trening biegowy. W takich sytuacjach warto rozejrzeć się za bieżnią treningową do domowej siłowni.

Bieżnia treningowa, kilka słów o niej

Bieżnia treningowa to jeden z najpopularniejszych sprzętów do domowej siłowni. Jest to sprzęt świetnie wpływający na budowę kondycji, czy umożliwiający zrzucenie nadmiaru kilogramów. Jest świetnym rozwiązaniem do treningu, gdy nie możemy lub nie chcemy wychodzić na zewnątrz.

Zalety bieżni treningowej

1. Przede wszystkim jest świetną alternatywą w ponure dni, kiedy pogoda na dworze nie dopisuje.
2. Nauka równego tempa biegu. Dzięki bieżni treningowej nauczymy się jak biegać z tą samą, równą prędkością, aby tracić mniej sił.
3. Poprawa wydolności organizmu.
4. Zrzucenie nadmiaru kilogramów.
5. Możliwość treningu w zaciszu domowym, przy pełnym skupieniu, dzięki czemu możemy poprawić swoją motywację oraz technikę biegu.
6. Oszczędność czasu – nie musimy dojeżdżać na siłownie, czy też wytyczać tras biegowych.
7. Na koniec – dzięki lepszej amortyzacji i równej powierzchni jesteśmy mniej narażeni na kontuzję, niż w przypadku biegu terenowego.

Wady bieżni treningowej

O zaletach bieżni wiemy już całkiem sporo, ale co z wadami? Czy bieżnia treningowa posiada jakieś wady? Jak prawie każda rzecz, tak posiada pewne wady, ale jest ich bardzo mało.
1. Bieżnie treningowe zajmują całkiem sporo miejsca. Są świetnym rozwiązaniem dla dużych mieszkań czy domów jednorodzinnych, ale często nie nadają się do mieszkań w blokach, w których pomieszczenia są mniejsze.
2. Trening na bieżni elektrycznej prowadzi do zużycia dodatkowej energii, a więc nasz rachunek za prąd może delikatnie wzrosnąć.
3. Praca bieżni elektrycznej w zakresie akustyki pozostawia trochę do życzenia. Bieżnia jest słyszalna, co może uniemożliwiać treningi późno porą.

Zalety i wady treningu biegowego na dworze

Zacznijmy od zalet:
1. Bieganie na dworze pozwala na mocne dotlenienie mózgu, zwłaszcza kiedy biegamy po za terenem zabudowanym.
2. Brak monotonni, zmieniający się obraz przed oczami pozwala na zachowanie chęci do biegu.
3. Możliwość biegania z innymi biegaczami.
4. Taki trening nic nas nie kosztuje, nie płacimy przecież za możliwość biegania po, np. mieście

Dobrze, a czy są jakieś wady? Niestety są i jest ich kilka:
1. Po pierwsze trening na zewnątrz jest uwarunkowany przez warunki atmosferyczne. Bieganie w deszczu, śniegu czy podczas mrozu nie jest niczym przyjemnym, a możemy się także nabawić kontuzji.
2. Nierówna powierzchnia, która negatywnie wpływa na odczucia dla naszych nóg podczas biegu. Dziury w chodniku, wysypany piach i inne mogą być przyczyną do szybkiego zakończenia kariery biegacza na kilka miesięcy.
3. Bezpieczeństwo. Bieganie po mieście wymaga od nas pełnego skupienia. Chwila nieuwagi może doprowadzić do wypadku.
4. Zmienne tempo biegu. Podczas biegu na dworze, nie jesteśmy w stanie utrzymać równego biegu, chyba że biegamy po terenie niezabudowanym. W mieście ciągłe przejścia dla pieszych, rowerzyści, samochody, światła i inne są składowymi prowadzącymi do ciągłej zmiany tempa.

Podsumowując, lepiej ćwiczyć na bieżni czy na zewnątrz?

Jak widać trening na bieżni czy ten na dworze różnią się od siebie. Mimo, że nastawione są na podobne cele, prowadzenie treningu jest od siebie odmienne. Nie jest łatwo określić co wybrać, nawet kierując się spojrzeniem na zalety i wady danego rozwiązania. Według nas bieżnia treningowa jest świetnym rozwiązaniem w przypadku ludzi zapracowanych, którzy nie mają czasu na wymyślanie tras, często są zamyśleni i nie mają ochoty na dojazdy do siłowni. Trening na zewnątrz jest alternatywą dla ludzi, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na dodatkowy sprzęt lub mają zbyt mało miejsca w domu. Jednakże nie trzeba tych rozwiązań dzielić, a można je połączyć. Zła pogoda? Trening na bieżni treningowej, dobra pogoda? Trening w plenerze

Dodaj komentarz