Jaką rasę psa wybrać?

Szukają idealnej rasy psa ludzie kierują się przede wszystkim wyglądem psiaka. To ogromny błąd. Uroda pieska powinna mieć w tym przypadku drugorzędne znacznie. A zatem na jakie cechy należy zwrócić szczególną uwagę? Oto wskazówek dla przyszłych opiekunów psiaków

Siła spokoju czy wulkan energii?

Psy rasowe podobnie jak ludzie różnią się temperamentem. Mają różne zapotrzebowanie na aktywność fizyczną. Sympatycznym buldożkom francuskim czym mopsom wystarczą niezbyt intensywne spacery. Resztę dnia z przyjemnością spędzą na kolanach właściciela. Druga grupa to czworonogi, które mają ruchu i aktywności fizyczną wpisaną w DNA. Dalmatyki, husky, charty czy wyżły. Potrzebują ogromnej dawki ruchu każdego dnia, niezależnie od pogody czy samopoczucia właściciela. Dlatego zanim urzekną nas niebieskie oczy husky zastanów się czy jesteśmy w stanie zapewnić takiemu psiakowi odpowiednie warunki. Czy też w takim samym stopniu kochamy aktywność fizyczna. Jeżeli na co dzień prowadzimy spokojny tryb życia, to wybierzmy psa który będzie do nas pasował. W innym przypadku wspólne mieszkanie będzie męczące dla wszystkich członków rodziny. Tych dwunożnych, jak i tych którzy poznają świat z poziomu czterech łap.

Kolejna istotna kwestia to wielkość psa. Zwłaszcza jeśli szukamy psa, który ma z nami zamieszkać w niewielkim mieszkaniu. Wielkość co za tym idzie ma znaczenie, jeśli czworonoga na spacer będą wyprowadzać dzieci lub osoby starsze. Nie każdy zdaję sobie sprawę, że wielkość psa może wpływać na jego hałaśliwość. Zazwyczaj to małe pieski są bardzo głośne, a ich więksi kuzyni spokojniejsi. Chociaż od każdej reguły zdarzają się wyjątki.

Wybierając psa dla siebie zwróćmy uwagę ile czasu będziemy potrzebować na jego codzienną pielęgnację. Decydując się na psa z długą sierścią musimy zarezerwować sobie sporo czasu na czesanie i sprzątanie… W grę wchodzą również dość duże pieniądze. Rasy psów o dłuższej sierści potrzebują regularnych wizyt psim salonie piękności.

Przyjazny towarzysz czy samotnik? Charakter psa ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli ma być on psem rodzinnym bądź w naszym domu mieszkają inne zwierzęta. Większości ras psów może żyć w zgodzie z innymi zwierzętami, w tym z kotami. Jednak są też rasy psów, które mają usposobienie typowego samotnika i niezbyt dobrze odnajdują się w kontaktach z innymi zwierzętami, nawet tymi przelotnymi w trakcie spacerów… Taki psy najczęściej wybierają sobie jednego człowieka na przewodnika. Dlatego niezbyt dobrze nadają się do rodziny z dziećmi.

Dodaj komentarz