Co zobaczyć w Górach Izerskich?

Co warto obejrzeć w Górach Izerskich? Jakie atrakcje czekają tu na spragnionych wrażeń turystów?

Stóg Izerski

Stwierdzenie, że wszystkie polskie góry są piękne, nie będzie przesadą. Góry Izerskie nie są tu wyjątkiem. Co powinno być obowiązkowym punktem wycieczki? Ciekawe miejsca w górach Izerskich i w okolicach opisują redaktorzy serwisu mirsk.eu, miłośnicy górskich atrakcji z pewnością znajdą tu coś dla siebie. My również opiszemy kilka interesujących miejsc.

Należy do nich bez wątpienia Stóg Izerski. Położona na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu góra ma 1105 m n.p.m. Na szczyt można dostać się w zaledwie 8 minut dzięki kursującej przez cały rok kolei gondolowej. Gondola mieści do 8 osób i pokonuje trasę o długości 2172 m przy różnicy poziomów 440 m. Przy kolei znajduje się trasa narciarska długa na 2500 m i o średnim nachyleniu 28%. Przy dolnej stacji kolei miłośnicy białego szaleństwa znajdą wypożyczalnię i serwis sprzętu narciarskiego, a także punkt gastronomiczny, kiosk i bankomat.

Nieco poniżej szczytu Stogu Izerskiego znajduje się jedno z trzech schronisk w polskiej części Gór Izerskich – „Na Stogu Izerskim”. Nieduży drewniany budynek usytuowany jest w miejscu, z którego rozpościera się panorama uzdrowiska, Grzbietu Kamienickiego i Pogórza Izerskiego.

Torfowisko Doliny Izery

Będąc w Górach Izerskich, warto też pospacerować po rezerwacie „Torfowisko Doliny Izery”. Izerskie torfowiska to między innymi liczne potoki i oczka wodne o specyficznym herbacianym kolorze, który jest wynikiem oddziaływania chemiczno-fizycznych i fermentacyjnych czynników na martwe szczątki roślinne. Ale rezerwat jest interesujący również ze względu na swoją florę, reprezentowaną między innymi przez brzozę karłowatą, sosnę błotną, wełnianeczkę darniową i rosiczkę okrągłolistną.

Izery Trzech Żywiołów

Ogród Dydaktyczny „Izery Trzech Żywiołów” przy Nadleśnictwie Świeradów-Zdrój to odpowiednie miejsce dla miłośników górskiej przyrody. Można tu zobaczyć żywy model torfowiska, wysłuchać odgłosów dzikich zwierząt i skorzystać z teleskopu przystosowanego do obserwacji słońca i nocnego nieba. Jest tu też „Chata Drwala”, czyli odremontowana chałupa przysłupowa, reprezentująca budownictwo charakterystyczne dla rejonu Gór Izerskich.

Kopalnia Stanisław

Warto odwiedzić to położone na zboczu Izerskich Garbów miejsce choćby dlatego, że znajduje się na wysokości 1050 m n.p.m. i tym samym jest najwyżej położoną kopalnią odkrywkową w Europie. Wydobywano tutaj kwarc różowy i biały w odmianie ceramicznej, hutniczej i elektronicznej. Obecnie kopalnia stanowi punkt widokowy, z którego można podziwiać  panoramę Gór Izerskich.

DinoPark

Warto też wybrać się do DinoParku w Szklarskiej Porębie. Taka wycieczka spodoba się zwłaszcza dzieciakom. Znajdziemy tu ponad 70 ukrytych wśród skał i drzew figur prehistorycznych gadów. Wszystkie mają naturalne rozmiary, toteż niektóre z nich przekraczają nawet 20 m.

Dodaj komentarz