Jak wygląda proces rekrutacji do policji?

Praca w policji, pomimo niełatwego charakteru wciąż kusi wielu chętnych. Jest to spowodowane stałą posadą, wcześniejszą emeryturą oraz zarobkami na całkiem niezłym poziomie. Wśród wielu osób panuje opinia, że do policji przyjmują wszystkich chętnych z ulicy. Nie jest to jednak prawda. 

Osoby, które chcą zostać przyjęte do policji obowiązuje dość długi i skomplikowany proces rekrutacji. Konieczne jest przejście wielu etapów. Na każdym z nich zdobywa się odpowiednią ilość punktów. Dodatkową liczbę punktów można zdobyć dzięki odpowiednim uprawnieniom, wykształceniu oraz certyfikatom, które potwierdzają umiejętności przydatne do pracy w policji. Odpowiednio wysoka liczba punktów sprawia, że dany kandydat zostaje przyjęty do pracy jako funkcjonariusz.

Jak wyglądają poszczególne etapy rekrutacji do policji?

W pierwszym etapie kandydaci muszą przejść test składający się z 40 pytań. Dotyczy on wiedzy na temat aktów prawnych oraz fachowej literatury. Konieczna jest znajomość z zakresu władzy sądowniczej, ustawodawczej oraz wykonawczej, a także z obszaru bezpieczeństwa publicznego. Bez względu na to, jakie wyniki uzyska kandydat na tym etapie, przechodzi on do kolejnej części rekrutacji.

Kolejny etap to test, który określa poziom sprawności fizycznej. Konieczne będzie tutaj zaświadczenie lekarskie o możliwości wykonania ćwiczeń. Na sprawdzian należy mieć ze sobą odpowiedni strój sportowy oraz obuwie. Kluczowym zadaniem jest tutaj pokonanie toru przeszkód w jak najszybszym czasie. Jest to test na szybkość, zwinność oraz wytrzymałość kandydata. Czas pokonania toru nie może wynieść więcej niż 1 minutę oraz 41 sekund. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przekroczenie czasu skutkuje dyskwalifikacją kandydata. Istnieje możliwość ponownego podjęcia próby, jeśli w ciągu 30 dni złożymy odpowiednie podanie. Jeśli po raz drugi nie uda nam się zdać testu, kolejne podejście można podjąć dopiero po okresie pół roku.

Następny etap to badania psychologiczne. Składa się na nią rozmowa z psychologiem oraz odpowiednie testy psychologiczne do policji. Psycholog sprawdza postawę kandydata, jego doświadczenie oraz predyspozycje. Na tej podstawie określa czy kandydat nadaje się do służby pod względem osobowości. Testy psychologiczne sprawdza cechy kandydata, takie jak stabilność, postawę względem pracy czy zachowania społeczne. Jeśli kandydat nie przejdzie tego etapu, kolejną próbę może podjąć dopiero po roku.

Jeśli zaliczymy wcześniej wymienione etapy, czeka na nas rozmowa kwalifikacyjna. Pozytywny wynik rozmowy kwalifikuje kandydata do przeprowadzenia badań przez komisję lekarską. Podczas nich sprawdzane jest zdrowie fizyczne oraz psychiczne kandydata. Na samym końcu kandydatów czeka ankieta dotycząca bezpieczeństwa osobowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?