Faktoring w branży budowlanej

Od wielu lat, najpoważniejszym problemem polskich przedsiębiorców jest brak płynności finansowej i zatory płatnicze. Liczba firm sygnalizująca problem ze swoimi wierzytelnościami z roku na rok rośnie. Najgorzej jest w branży budowlanej. Z danych udostępnionych przez Krajowy Rejestr Dłużników, wynika, że to właśnie w budowlance trzeba czekać najdłużej na zapłatę. Ponad cztery miesiące.

W ostatnich latach, w Polsce, branża budowlana stała się liderem statystyk upadłościowych. W ciągu ostatnich 10 lat, zbankrutowała co druga firma budowlana. Pomimo tego że, jednak trend upadłościowy zaczyna hamować, to i tak długi wobec niej są największe. Najczęściej firmom budowlanym dłużne są inne firmy z tej branży. Przedsiębiorcy, aby nie zbankrutować, muszą posiłkować się zewnętrznym finansowaniem.

 

Budowlanka bez faktoringu przestałaby istnieć

Ciężko jest prowadzić biznes kiedy średnio w tej branży, na pieniądze z wystawionej faktury czeka się ponad kwartał. To właśnie przez nie tworzą się ogromne zatory finansowe i firma może nie radzić sobie z opłacaniem ZUS, płaceniem leasingu za sprzęt, a jeszcze gorzej jeśli dojdą do tego nie wypłacane na czas pensje. Najbardziej racjonalnym rozwiązaniem tych bolączek – może być faktoring. Dzięki niemu, od razu po wystawieniu faktury, firma faktoringowa przelewa około 80%, nominalnej wartości wystawionej faktury i czeka na spłatę przelanej zaliczki do dnia zapłaty przez kontrahenta wynikającego z faktury. Można dodać do tego dodatkowe 30 dni po terminie, zwane regresem. Po opłaceniu przez kontrahenta faktury – firma faktoringowa, zwraca pozostałe 20%, pomniejszone o prowizję – wystawcy faktury. Dzięki takiemu rozwiązaniu firmy budowlane mogą działać dalej i nie odczuwają negatywnych skutków zatorów finansowych.

Faktoring idealny dla budowlanki

Faktoring to idealna alternatywa dla kredytu bankowego. Jest znacznie łatwiej dostępny – 90% polskich firm budowlanych nie otrzyma kredytu obrotowego w banku. Właśnie dzięki m.in. faktoringowi – branża budowlana powoli zaczyna się odbudowywać.

Więcej informacji odnośnie faktoringu w branży budowlanej znajdziesz na http://www.faktoring.biz/blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?