Jaka deska SUP do rekreacyjnego pływania?

Stanie na desce na wodzie zapewnia mnóstwo satysfakcji. Poruszanie się wraz z nią dzięki wiosłu to jeszcze więcej przyjemności. SUP to nie jest sport trudny technicznie, a zapewnia mnóstwo radości i dobrej zabawy.

Jeśli zamierza się zacząć, to trzeba wybrać najlepszą dla siebie deskę. Kupuje się specjalną, przeznaczoną do tego sportu. Jest ona większa od surfingowej. Nie ma oczywiście jednej, są różne modele. Warto wiedzieć, które warto wziąć pod uwagę. Podstawowy podział to twarde oraz deski SUP pompowane. Różnica między nimi nie tkwi jedynie w tym, że jedne są łatwiejsze w transporcie. Choć tę właśnie wiele osób uzna za przesądzającą, co wybrać. Są jeszcze i inne kryteria, którymi warto się sugerować.

Deski twarde wykonywane są podobnie, jak i surfingowe. Ich główna konstrukcja wykonana jest ze styropianu. Z uwagi na duże rozmiary takiej deski trudno jest zabierać ją ze sobą na wypoczynek nad wodą. Pojawić się też może problem, gdzie ją trzymać w domu, bo trochę miejsca zajmuje. Jeśli wodę ma się w pobliżu, to można taką wybrać. Jeśli chce się jeździć do różnych miejsc, to warto rozważyć zakup tej, która po spuszczeniu powietrza zmieści się do plecaka. Tego rodzaju deski SUP po napompowaniu wyglądają jak twarde i są tak samo sztywne. Są bardziej odporne na uderzenia od twardych, ale nie tak szybkie. Mniejsza szybkość nie będzie jednak przeszkadzać komuś, kto chce pływać przede wszystkim rekreacyjnie, a nie wyczynowo.

Kolejne kryterium to typ deski, który wiąże się z tym, dla jakich celów jest ona najlepsza. Dla kogoś, kto głównie myśli o przyjemności z aktywnego spędzania czasu na wodzie, najlepsza będzie ta, która jest najbardziej uniwersalna. Taką też można polecić osobie początkującej. Te najbardziej wszechstronne to deski allround. Najłatwiej o utrzymanie na nich stabilności. Dzięki temu, że wybierze się właśnie te deski SUP od początku przygody z tym sportem ma się z niego mnóstwo przyjemności. Dla pływania rekreacyjnego te są najlepsze. Poradzą sobie także z niewielkimi falami. Pozostałe typy są odpowiednie do bardziej specyficznych zastosowań i nie są tak dobre dla osoby początkującej.

Trzeba także wybrać dla siebie optymalną szerokość deski. Jest ona uzależniona od wagi oraz od umiejętności. Na początek najlepiej wybierać modele, które mają przynajmniej 76 cm. Łatwo będzie utrzymać z nimi stabilność na wodzie. To jest szerokość odpowiednia dla kogoś, kto waży około 70 kg. Przy wadze około 80 kg można zaczynać od deski o szerokości 80 cm. Ogólnie chodzi o to, by nie zaczynać od nazbyt wąskich desek i by nie były ani zbyt wąskie z uwagi na wagę, ani zbyt szerokie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?