Jak kupić dobre wiązania snowboardowe?

Wiązania snowboardowe to wbrew pozorom jeden z najważniejszych elementów zestawu. Ich zadaniem jest przytwierdzenie butów do deski, a jednocześnie – umożliwienie sterowania deską, wykonywanie skrętów, hamowania, a także bardziej skomplikowanych ewolucji. Do zakupu wiązań warto się przygotować – oto kilka przydatnych wskazówek.

W klasyfikacji wiązań wyróżniamy przede wszystkim wiązania twarde i miękkie. Ten podstawowy podział pozwoli nam w sklepie ukierunkować się na dopasowaną do naszych potrzeb ofertę. Wiązania twarde to, mówiąc językiem potocznym, te wpinane od góry, nie wymagające zapinania pasków. Tego typu wiązania stosuje się do desek twardych, a więc desek zjazdowych, freeridowych, przeznaczonych przede wszystkim do szybkiej jazdy – tutaj nie ma większych dylematów. Dobieramy je odpowiednio do rozmiarów stopy i deski, uwzględniając również potrzeby finansowe i jakościowe.

Nieco większym zróżnicowaniem charakteryzują się wiązania miękkie, czyli te przeznaczone do desek miękkich – freestyle’owych lub uniwersalnych. Wiązania miękkie wymagają ręcznego, każdorazowego zapinania ich przed jazdą, jednak coraz to nowe rozwiązania znacznie ułatwiają ten proces. Snowboard z wiązaniami miękkimi jest wygodny, umożliwia wykonywanie ewolucji, a jednocześnie – jazdę stokową. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Są to przede wszystkim:

  • paski – mogą być plastikowe, gumowe, metalowe, krótsze i dłuższe, materiał powinien być elastyczny i wytrzymały;
  • klamry – zapięcia, które „pompują” pasek aż do momentu stabilizacji stopy, wykonane są z tworzyw sztucznych bądź metalu. Istotne jest, aby cały system był intuicyjny i wygodny;
  • padsy – dbają o komfort naszej stopy, to miękka wyściółka pasków, stabilizująca stopę i wpływająca na jej komfort podczas jazdy;
  • możliwości regulacji bazy, talerzyka, łyżki itp. – opcje indywidualnej regulacji poszczególnych części pozwolą dopasować wiązania do preferencji snowboardzisty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?