Zwiedzanie Rumunii

Rumunia jest krajem, który niewątpliwie posiada wiele atutów turystycznych. Pomimo tego, akurat ten zakątek Bałkanów nadal nie cieszy się taką popularnością wśród polskich turystów, jak chociażby sąsiednia Chorwacja albo Bułgaria. Co prawda, liczba wczasowiczów, którzy odwiedzają Rumunię jest z roku na rok coraz większa, jednak nadal nie są to statystyki, które pozwalałyby mówić o jakimś boomie na wczasy w Rumunii. Biorąc pod uwagę, jak piękny i malowniczy jest to kraj, ten fakt może wydawać się nieco niezrozumiały.

Wydaje się jednak, że można by wskazać co najmniej kilka głównych przyczyn, dla których Rumunia nadal nie cieszy się taką popularnością wśród turystów, na jaką ten piękny bałkański kraj bez żadnych wątpliwości zasługuje. Przede wszystkim, należałoby więc powiedzieć tutaj o fakcie, że, w odróżnieniu od na przykład Chorwacji, Rumunia należy do tych państw europejskich, w których sytuacja ekonomiczna uległa stabilizacji dopiero stosunkowo niedawno, co przecież nie mogło pozostawać bez wpływu na wszelkie sektory gospodarki, a w tym także na szeroko rozumiany sektor usług turystycznych.

Jeżeli więc chodzi o to, co nazywamy infrastrukturą turystyczną, a więc o drogi, hotele, restauracje, kurorty nadmorskie, Rumunia ma się czym pochwalić dopiero od jakichś kilku lat: wcześniej kraj ze stolicą w Bukareszcie bardziej przypominał pod tym względem ubogie kraje tak zwane Trzeciego Świata, jak na przykład Kambodża lub też jakieś inne państwo tego rodzaju.

Można więc chyba powiedzieć, że chociaż Rumunia niewątpliwie posiada liczne zalety turystyczne, jak na przykład piękne krajobrazy, dużą ilość zabytków, zróżnicowanie etniczne i bogactwo kulturowe, to jednak ze względów ekonomicznych te zalety po prostu nie mogły zostać odpowiednio wyeksponowane albo też rozreklamowane. Dopiero ostatnio sytuacja w tym względzie zaczyna się zmieniać. Jeśli dokładniej przyjrzymy się wykresom, zobaczymy że z roku na rok coraz większa liczba Polaków wybiera jako cel wakacyjnego wypoczynku właśnie Rumunię. Największą popularnością cieszą się przede wszystkim baśniowa Transylwania, czyli historyczny Siedmiogród, oraz stolica Rumunii, Bukareszt, a więc miasto które często bywa porównywane do Stambułu a nawet nazywane „rumuńskim Stambułem“. Co prawda, nadal nie można mówić o tym, aby Rumunia bądź poszczególne miejsca na mapie tego kraju były w Polsce hitem turystycznym, jednak niewątpliwie takie rozwiązania, jak szeroko rozumiane wycieczki Rumunia zdobywają sobie coraz większą popularność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?