Sektor pożyczek pozabankowych w Polsce

Sektor pożyczek pozabankowych należy do najdynamiczniej rozwijających się dziedzin polskiej gospodarki. Liczba kredytów, jakie zaciągamy w firmach pozabankowych, jest z roku na rok coraz większa, i już teraz przewyższa liczbę pożyczek zaciąganych w bankach. Nie ma w tym nic dziwnego: po kryzysie ekonomicznym z 2008 roku banki zostały poddane odgórnym regulacjom, które w znaczny sposób ograniczyły im możliwość udzielania pożyczek. Tymczasem firmy pozabankowe, które nie są obciążone tego rodzaju komplikacjami, rozwijają się w najlepsze i powoli zaczynają stanowić naprawdę poważną konkurencję dla banków.

Nie tylko „chwilówki“

U początków swojego istnienia firmy pozabankowe zajmowały się przede wszystkim udzielaniem szybkich pożyczek na niewielkie kwoty pieniędzy, czyli popularnych „chwilówek“. Jednak koincydencja kilku różnych czynników sprawiła, że sytuacja firm pożyczkowych pod wieloma aspektami uległa diametralnej odmianie, dzięki czemu były one w stanie poszerzyć swoją ofertę o nowe rozwiązania. Oczywiście, nasz kraj pozostaje w tyle za państwami Europy Zachodniej, gdzie sektory szeroko rozumianych pożyczek pozabankowych znajdują się na znacznie wyższym poziomie rozwoju. Jednak także u nas pojawiają się nowe rozwiązania z zakresu pożyczek pozabankowych, rozwiązania które szybko zdobywają sobie popularność wśród szerokiego grona konsumentów i sprawiają, że wielu analityków finansowych coraz poważniej zaczyna traktować firmy pożyczkowe jako realną konkurencję dla banków. Mowa tutaj oczywiście o takich rozwiązaniach, jak zobowiązania kredytowe długoterminowe, które różnią się od popularnych „chwilówek“ w wielu istotnych punktach.

Przede wszystkim, są to pożyczki opiewające na kwoty liczone nie w tysiącach, lecz w dziesiątkach tysięcy złotych. Ratalny system spłaty oraz okres spłacania pożyczki(24 do 48 miesięcy, chociaż niewykluczone że w niedalekiej przyszłości pojawią się jeszcze bardziej długoterminowe możliwości) sprawia, że jest to rozwiązania niezwykle podobne do tradycyjnej pożyczki bankowej. Jednak, w odróżnieniu od kredytów udzielanych(albo raczej nie-udzielanych) przez banki, długoterminowe pożyczki pozabankowe charakteryzują się o wiele większą dostępnością. Przeszkody na drodze do ich otrzymania nie stanowi chociażby negatywna historia w BIK. Większość firm, które udzielają pożyczek tego rodzaju, wymaga jedynie zaświadczenia o osiąganych dochodach, co sprawia, że pożyczki pozabankowe są niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które z jakichś powodów posiadają złą historię w BIK(jak wiadomo, często przyczyną może być coś zupełnie pozbawionego znaczenia, jak na przykład mandat, o którym się zapomniało albo niezapłacenie jednej raty operatorowi internetu).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?