Rodzaje okładzin na cokoły

foto by dakama.com.pl

Jak wszystkim wiadomo cokoły to dolne partie domu odpowiadające za jego ochronę przed wilgocią. Istnieją różne materiały, za pomocą których wykańczamy cokoły. Oto niektóre z nich.

Okładziny Ceramiczne:
– płytki klinkierowe – mamy dostęp do grubości od 8 do 21 mm, inne rozmiary są podobne do rozmiarów cegły. Dzięki tym właściwościom, obłożony płytkami cokół, trudno odróżnić od murowanego, zwłaszcza w przypadku kiedy w zastosowaniu są płytki narożnikowe. Tego rodzaju płytki są przyklejane na zaprawę klejową, która jest elastyczna i odporna na mróz. Tego rodzaju okładzinę okleja się elastyczną zaprawą, która służy do spoinowania klinkieru.
Cena takich płytek to od 50 do 200 złotych.
– terakota – są to mrozoodporne płytki ceramiczne, podłogowe, które są przeznaczone do użytku zewnętrznego, posiadają grubość od 3 do 4 mm. Są mocowane przy pomocy elastycznej zaprawy odpornej na mróz i oczywiście wykańczane spoinowaniem. Podstawową zasadą przy wykańczaniu cokołów w przypadku gdy kładziemy na nie płytki, muszą być one mrozoodporne. Koszt metra kwadratowego za takie płytki to od 20-90 złotych, ale e niektórych supermarketach możemy znaleźć je za kilkanaście złotych.

Okładziny Kamienne:
– kamień naturalny – wiele rodzajów płytek kamiennych można wykorzystać do pokrycia cokołu, są wielorozmiarowe i o różnym wykończeniu. Do dyspozycji mamy kamienie szlifowane, fakturowane, łupane i wiele innych. Są przyklejane przy pomocy zaprawy, która ma właściwości mrozoodporne. Kamienie które są porowate należy zaimpregnować specjalnym środkiem, który zapobiega dostaniu się wody pomiędzy cokół a wykończenie. Kamienie w zależności od tego jaki chcemy są w różnych cenach. Od 65 zł do 500 zł. Mamy do dyspozycji między innymi: piaskowiec, wapień, łupek, granit, dolomity itp.
– kamień sztuczny – do wykończenia cokołów wykorzystuje się tworzywa kamieniopodobne. Są bardzo trwałe i również mają właściwości mrozoodporne. Mieszą się w cenach od 25 zł do 85 zł.

Okładziny Sztuczne:
Bardzo popularne do wykańczania cokołów są również panele z PVC, które są doskonałą imitacją kamieni bądź cegieł. Mają dodatki które zwiększają ich odporność na różne czynniki pogodowe lub uszkodzenia mechaniczne. Mają specjalną powłokę, która chroni je przed promieniowaniem UV. Są z bardzo dobrego materiału: nie kruszą się, nie blakną i nie tracą koloru. Nie ma większych trudności przy ich zakładaniu czy czyszczeniu. Panele takie kupuje się nie ilościowo lecz od 1m2. Koszt jest nie duży. Od 60zł do 80zł.

Jak można dostrzec, otoczka naszego domu w jego dolnych partiach, może być bardzo ciekawa i oryginalna. Wybór jest bardzo duży. Więc do dzieła. Stwórz dom swoich marzeń.

Cokoły podłogowe do wewnątrz:

Na Polskim rynku mamy dostępnych wiele cokołów podłogowych, najbardziej popularne są cokoły podłogowe pod malowanie, które nadawać się będą do każdego koloru wnętrza, gdyż mamy możliwość przemalowania ich na dowolny kolor, tak aby pasował do naszego wnętrza. Poniżej lista kilka przykładowych cokołów podłogowych:

Poniżej kilka zdjęć z wyglądu wnętrz w których znajdują się zamontowane różnego rodzaju cokoły:

Montaż?

Montaż cokołów jest bardzo prosty, zobrazujemy to Państwu poprzez filmik Youtube z kanału Tytan Proffesional. Warto jednak zlecić to prawdziwym profesjonalistą, gdyż cena montażu nigdy nie jest wysoka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?