Atrakcje Lwowa

Lwów to jedno z niewielu miast leżących poza granicami Rzeczpospolitej, w którym są tak liczne ślady  kilkusetletniej przynależności do państwa polskiego. Kilkanaście pomników wybitnych Polaków (Mickiewicza, Jana II Sobieskiego, Nikifora, Fredry, Smolki), Cmentarz Łyczakowski, kopiec Unii Lubelskiej to tylko nieliczne przykłady. We Lwowie nadal mieszka wielu Polaków, toteż nie zdziwmy się, gdy ktoś podejdzie do nas i zagadnie piękną przedwojenną polszczyzną.

Na co zwrócić uwagę będąc we Lwowie

Niestety okres władzy komunistycznej negatywnie wpisał się w historię miasta. Władza komunistyczna świadomie zaniedbywała miasto. Jak wielkie spowodowała spustoszenie możemy zobaczyć oddalając się od Rynku i zaglądając głębiej w uliczki na Starym Mieście.
Na szczęście od kilkunastu lat miasto nie tylko się rozwija, ale również odnawia zabytki.  Niektóre z nich są pięknie iluminowane, dlatego należy odbyć choć jeden spacer nocą. Koniecznie trzeba zaglądnąć na lwowskie pchle targi. Jeden to tzw. wernisaż w pobliżu Prospektu Swobody Znajdziemy tu wyroby rękodzieła od słynnych babuszek, przez serwety, po imitacje ikon. Wszystko w bardzo niskich cenach. Drugi targ leży przy ulicy Pidvalnej. Tutaj sprzedaje się przede wszystkim książki i naprawdę można znaleźć prawdziwe rarytasy.

Coś dla podniebienia

Lwów od dawna słynął z wyśmienitej czekolady, dlatego obowiązkowo trzeba wstąpić do Domu Czekolady na Starym Rynku. Niedaleko na ulicy Ormiańskiej można wypić oryginalną kawę po turecku. To jedyne takie miejsce we Lwowie.
Amatorzy silniejszych trunków powinni udać się do Browaru Lwowskiego, gdzie nie tylko mogą dokonać degustacji, ale także poznać historię lwowskiego piwowarstwa.
Jeśli chcemy skosztować regionalnych potraw to tylko w Pyzatej Chacie. Lokal samoobsługowy serwuje świeże i bardzo smaczne pierogi, barszcz ukraiński, kwas chlebowy i wiele innych. Trochę trzeba poczekać, ba zawsze tam pełno ludzi, ale naprawdę warto.
Warto pamiętać, że we Lwowie ceny są znacznie niższe niż w Polsce. I za naprawdę małe pieniądze możemy zapewnić sobie wiele atrakcji, np. bilet do opery to ok. 25 zł, wstęp do Browaru 5 zł.

Co zwiedzać

Wycieczki do Lwowa organizowane przez biura podróży mają właściwie stały program. Rynek z Ratuszem, Prospekt Swobody, Katedra Łacińska,  Katedra Ormiańska, Katedra św. Jury, Cmentarz Łyczakowski z Cmentarzem Orląt Lwowskich, Skansen Szewczenki. Dobry przewodnik pokaże jeszcze więcej ciekawostek charakterystycznych dla tego miasta. Jedną za bardzo fajnych atrakcji jest Opera Lwowska.

Tak wygląda Opera we Lwowie.

Inna ciekawą atrakcją może być chociażby Lwowski ratusz, który z pewnością też warto zobaczyć w trakcie takiej wycieczki.

Jeżeli znasz jakieś warte uwagi miejsca to wypowiedz się w komentarzu pod naszym wpisem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?