Oszczędniej, mądrzej i wspólnie

Naprawa systemu, który się okazał być nie do końca sprawny jako taki to zadanie przekraczające możliwości pojedynczego podmiotu będącego uczestnikiem społeczności międzynarodowej. Wszyscy przekonali się też, że kryzys w jednym państwie może bardzo szybko się rozprzestrzenić na cały kontynent czy też nawet świat. Ważne jest to, by po zdarzeniach szokujących jak upadki największych banków czy też towarzystw ubezpieczeniowych, wyciągać właściwe wnioski oraz je przekuwać na konkretne działania potrzebne wszystkim uczestnikom rynków finansowych i nie tylko. Państwa szybko doszły do wniosku, że nie ma większego sensu roztrząsanie czy faktycznie odpowiedzialnością za zaistniały kryzys obarczyć należy Hiszpanię i bańkę spekulacyjną na tamtejszym rynku nieruchomości, która w pewnym momencie pękła, a właściwie przewróciła się jak klocek domina pociągając za sobą lawinę innych zdarzeń.

Istotne jest to że przyciągnęło to uwagę do tego tematu jakim są międzybankowe kredyty oraz tak zwane złe kredyty czyli innymi słowy wysokiego ryzyka. To na co zwrócono szczególną uwagę to kwestia progów jeżeli chodzi o procentowy udział złych kredytów we wszystkich posiadanych przez daną instytucję finansową. Jasnym się stało, że wiele znanych i renomowanych banków działało zupełnie poza granicami dopuszczalnego przez zdrowy rozsądek limitu. Inwestowały te banki przede wszystkim w papiery dłużne długo i krótko terminowe wysokiego ryzyka, wystawiane również przez inne instytucje finansowe udzielające same kredytów tyle że pomniejszym podmiotom jak firmy oraz osoby prywatne. To była realna spirala, nakręcająca się z dnia na dzień, biegnąca aż od szczytu świata finansowego wprost to jednego pojedynczego konsumenta dokonującego zakupu na raty albo zaciągającego kredyt.

W ramach zapobiegania zaistnieniom takich sytuacji w przyszłości podjęto konkretne działania mające na celu eliminację zagrożeń. Przede wszystkim zmieniono limity jeżeli chodzi o złe kredyty oraz same instytucje finansowe zmieniły zasady udzielania wsparcia finansowego. Wprowadzono też instrumenty zabezpieczające i ostrzegające skuteczniej niż te które funkcjonowały dotychczas czyli formalnie podniesiono poziom czujności w zakresie bezpieczeństwa finansowego.

Jak więc oszczędzać?

Naszym zdaniem najlepiej robić to z użyciem konta w banku. Obecne wiele banków posiada możliwość tworzenia skarbonki, gdzie przelewa się środki z bieżącego rachunku. Czy konto bankowe za darmo też posiada tego typu rozwiązania? Otóż w większości przypadków tak, nawet darmowe konta posiadają możliwość stworzenia odrębnej lokaty lub skarbonki za pomocą, której będziemy w stanie odkładać pieniądze na osobne subkonto. Taką opcje z tego co pamiętam posiada konto t-mobile bankowe, dawniej zwane jako alior sync. Aby porównać takie możliwości najlepiej przeglądnąć strony związane z rankingiem kont, które opisują możliwości dostępnych kont na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?