Informacje na temat egzaminów na prawo jazdy

W Unii Europejskiej, prawo jazdy jest dokumentem, które potwierdza uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Istnieje kilka kategorii, które możemy otrzymać po zaliczeniu egzaminu państwowego.

Egzaminy państwowe

Aby otrzymać którąś z kategorii prawa jazdy, potrzebne jest zdanie egzaminu państwowego z wynikiem pozytywnym. Do egzaminu można podejść jedynie wtedy, kiedy dana osoba ukończyła kurs prawa jazdy w ośrodku szkolenia kierowców. Kursant, musi wyjeździć odpowiednią ilość godzin samochodem na placu manewrowym oraz na publicznych drogach. Obowiązkowe jest również zaliczenie zajęć teoretycznych, w których przekazuje się informacje na temat przepisów ruchu drogowego, obsługi auta oraz pierwszej pomocy.

Wymagania

W celu rozpoczęcia kursu prawa jazdy, kursant powinien zgłosić się do ośrodka szkolenia kierowców i mieć ukończone 18 lat (istnieje pewne odstępstwo, jeżeli kursantowi brakuje trzech miesięcy do osiągnięcia pełnoletności, to może on zacząć kurs i zdać egzamin w dniu, w którym kończy osiemnaście lat). Tak jest w przypadku, kiedy dana osoba chciałaby uzyskać kwalifikacje kategorii B. W przypadku innych kategorii (C i D), wymagane jest ukończenie odpowiednio 21 lat oraz 24 lata. Osoba chcąca przystąpić do kursu powinna posiadać orzeczenie specjalisty o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Takie zaświadczenie można uzyskać od lekarza uprawnionego do przeprowadzania badań kierowców.

Nowy egzamin na prawo jazdy

Prawo jazdy

Kursanci, którzy chcieliby uzyskać prawo jazdy na terenie Warszawy, nie będą mieli problemów z wyszukaniem dla siebie ośrodka szkolenia kierowców. Wyszukiwarka google jest pełna wyników ze szkołami jazdy pod słowem ,,prawo jazdy Warszawa”. Stolica Polski jest największym miastem w Polsce, dlatego też zdawanie kursu na terenie miasta będzie z pewnością wyzwaniem dla początkujących kierowców. Trzeba mieć dużo cierpliwości i szczęścia, aby zdać egzamin praktyczny na terenie Warszawy. Sprawa ma się lepiej w przypadku aglomeracji, ponieważ ruch jest tam mniejszy niż w centrum miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?