Hałas turbosprężarki oznacza poważną awarię

Wiele elementów wyposażenia samochodu potrafi wydawać z siebie niepokojące odgłosy, które są oznaką poważnej awarii. Tak dzieje się w przypadku turbosprężarek samochodowych. W przypadku uszkodzenia turbiny często spod maski słychać bardzo charakterystyczny gwizd. Niestety, oznacza on, że doszło do bardzo poważnego uszkodzenia turbosprężarki i potrzebna będzie jej regeneracja, przeprowadzona w specjalistycznym warsztacie.

Turbina gwiżdże wtedy, gdy do jej wirnika dostanie się jakiś element, który został przepuszczony przez filtr powietrza. Może to być duża drobina kurzu albo inne, twardsze zanieczyszczenie. Kiedy dostanie się ono to wirnika turbiny, który pracuje z prędkością nawet dwustu tysięcy obrotów na minutę, dojdzie do bardzo poważnych uszkodzeń. Dlatego tak ważne jest to, aby dbać o terminową wymianę filtra powietrza i kupować produkty lepszej jakości.

Niekiedy spod maski silnika może dobiegać nie gwizd, a wręcz mocne wycie. W tym przypadku jest to oznaka jeszcze bardziej poważnego uszkodzenia turbosprężarki. Jest ono spowodowane tym, że doszło w niej do powstania poważnych luzów, albo wręcz do deformacji wałka, co powstało na skutek złego wyważenia pracujących elementów turbiny. W obydwu przypadkach można mówić o bardzo poważnej awarii, którą trzeba jak najszybciej usunąć.

Tym bardziej, że uszkodzona turbina sprawi, że silnik będzie bardzo słaby, w przypadku nowoczesnych jednostek benzynowych o małej pojemności, jazda może być wręcz niemożliwa. Kierowca może skorzystać z usług ASO i zakupić nową turbinę, ale rachunek za taką usługę może być naprawdę ogromny. Dlatego większość kierowców wybiera drugą opcję.

Regeneracja turbosprężarki – lek na gwizd i wycie turbiny

Regeneracja turbosprężarki samochodowej to najbardziej ekonomiczny sposób na usunięcie awarii. Warto podkreślić, że regeneracja przywraca pełną sprawność turbinie, która pracuje tak, jak nowe urządzenie. Regeneracja turbosprężarek Mielec pozwala kierowcom oszczędzać i to naprawdę sporo, bo w wielu przypadkach jest to ułamek ceny, jaką trzeba by zapłacić za nową turbosprężarkę.  Specjaliści wymieniają wszystkie uszkodzone elementy, takie jak koło kompresji, wirnik, talerz i osłona termiczna, a do tego zawsze montują nowe łożyskowanie i nowe uszczelki. Regeneracja turbosprężarki obejmuje także dokładne wyważenie dynamiczne oraz sprawdzenie szczelności.

W Polsce działa już wiele firm wartych polecenia, które zajmują się profesjonalnymi naprawami turbin. Jedną z nich jest MR Radka z Mielca, której siedziba znajduje się przy ulicy Polnej 3.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?